niedziela, 6 lutego 2011

184. Australia

Pocztówka przyleciała do mnie z Australii, co widać ;)
Miałam ją w swoich favach i nie jest ona oficjalną pocztówką, więc bardzo się cieszę :)

Kata Tjuta to grupa 30 monolitów (zazwyczaj geologiczny twór pojedynczego bloku skalnego), których wygląd z oddali przypomina leżącą kobietę (stąd też inna nazwa "Olga"). Zbudowane są z prekambryjskich, bardzo zwietrzałych skał, najwyższy z nich wznosi się na wysokość 1096 m n.p.m., około 450 m nad poziom pustyni.Aborygeńska nazwa Kata Tjuta oznacza dosłownie "wiele głów" i według wierzeń miejscowych plemion jest to miejsce święte, w którym często odprawiane były rozmaite ceremonie. Między innymi było to miejsce publicznych sądów i często publicznego wykonania wymierzonych kar. Na przykład, molestowana kobieta mogła po uzyskaniu wyroku przebić dzidą nogę winowajcy.

Uluru ma ponad 300m wysokości i 8 km obwodu. Przez długi czas był uważany za największy monolit na świecie. Teraz wiadomo, że jest to nieprawda, nawet nie wiadomo, czy naprawdę jest monolitem...
Uluru po raz pierwszy zostało opisane przez podróżnika Ernesta Gilesa w 1872 jako "zadziwiający kamyk" (ang. the remarkable pebble).
Zbudowane z prekambryjskich piaskowców (arkozy), zawierając różne minerały, Uluru wydaje się zmieniać kolory w zależności od padającego światła. Czerwonawy kolor skały powoduje tlenek żelaza (III) na jej powierzchni, co jest naturalne w wypadku skał zawierających wiele tlenków żelaza w swoim składzie, lecz w tym wypadku może być podkreślane przez gładką powierzchnię skały i warunki oświetlenia.
Jest to święte miejsce dla miejscowych aborygenów, w jaskiniach u podnóża skały znajduje się wiele malowideł ściennych. Nazwa "Ayers Rock" została nadana przez europejskich osadników na cześć premiera Australii Południowej sir Henry'ego Ayersa. Tradycyjną, aborygeńską nazwą jest "Uluru" i od lat 80. XX w. jest to oficjalna nazwa tej skały, choć wiele osób nadal nazywa ją Ayers Rock.
W 1985 rząd Australii oddał prawo własności Uluru miejscowym aborygenom, plemieniu Anangu, które oddało ją rządowi w 99-letnią dzierżawę. W miejscu tym utworzono mający 1325 km² park narodowy (ang. Uluru – Kata Tjuta National Park) do którego należą zarówno Uluru jak i Kata Tjula. Park został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO

3 komentarze:

Petitek79 pisze...

Rewelacja! Na żywo też są takie czerwone te skały?

Pasażerka pisze...

lubię tego typu multi. a to lubię tym bardziej, że zdjęcia gór są naprawdę piękne!

Pytia pisze...

Piękna pocztówka :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...