czwartek, 24 czerwca 2010

11. Niemcy, Wyspa Rügen (Rugia)

Kartkę tę przysłał mi Peter z Lipska. Przedstawia największą niemiecką wyspę - Rugię (Rügen)
Leży na Morzu Bałtyckim u wybrzeży Meklemburgii-Pomorza Przedniego i właściwie jest archipelagiem składającym się z około 30 półwyspów i wysepek.
Można tutaj zobaczyć zatopioną świątynię Swarożyca,  słowiańskiego boga ognia ofiarnego i domowego, czczonego na Połabiu (m.in teren Rugii).
Drugą atrakcją, którą warto zobaczyć jest Arkona - skalisty przylądek w północnej części Rugii (prawdopodobnie to właśnie to widać na kartce). W czasach średniowiecza, mieścił się tutaj gród Arkony, otoczony zewsząd skałami. Arkona była znanym ośrodkiem kultu pogańskiego boga Świętowita oraz stała się najważniejszym miejscem kultu religijnego Słowian nadbałtyckich.

Natomiast Lipsk - jest stolicą okręgu dyrekcyjnego Lipsk. Jedno z ważniejszych miejsc, jeśli chodzi o handel i duży ośrodek przemysłowy. Ale nie tylko to. To urocze, zabytkowe miasto, które warto zobaczyć. Posiada najlepiej zachowany zespół XIX- i XX-wiecznych dzielnic, renesansowy Stary Ratusz (Altes Rathaus wybudowany w latach 1556-1557 w ciągu zaledwie 9 miesięcy). Znajdziemy tutaj także sukiennice, oraz budynek Starej Wagi. Jest tutaj także pomnik Goethego. Z poetą tym związana jest także Piwnica Auerbacha w pasażu Mädler-Passage, upamiętniona w dramacie "Faust". W późnogotyckim kościele św. Tomasza znajduje się grób Jana Sebastiana Bacha, który w latach 1723-50 pracował tu jako kantor (muzyk kierujący śpiewem).

Taka jedna mała kartka, a tyle się można o kraju dowiedzieć.

3 komentarze:

Magdalena pisze...

Jej, naprawdę ładny widok!

Magdalena pisze...

Dostaję sporo, kiedys dostalam nawet 50 jednego dnia, wiec zaleglości mam stale, a pocztówki ciągle dochodzą:)

ville pisze...

Och, ale piękna!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...