wtorek, 29 czerwca 2010

12. Włochy, Asyż

Kartę tę dostałam od Marka, z jego podróży do Włoch (trochę mu po marudziłam czemu nie np. Rzym czy Wenecja)

Asyż rozsławił św. Franciszek (1182), najważniejszy włoski święty i założyciel największego na świecie (licząc różne odłamy) zakonu. Miasto odwiedzają tłumy turystów i pielgrzymów, by zobaczyć jeden z najwybitniejszych zabytków XIII- i XIV-wiecznej sztuki włoskiej - Bazylikę św. Franciszka (która znajduje się na pocztówce). Bazylika została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Wieczorem jest tu nieco spokojniej i dopiero wtedy można odczuć średniowieczną atmosferę tego miejsca.

Oprócz wspomnianej Bazyliki, Asyż posiada jeszcze wiele wspaniałych zabytków:

  • Bazylika św. Klary
  • Katedra św. Rufina – W kościele zachowana jest chrzcielnica, w której został ochrzczony św. Franciszek (w tym okresie była to jedyna chrzcielnica w Asyżu). Przed głównym ołtarzem pochowany jest św. Rufin. Przylegająca do katedry Kaplica Najświętszego Sakramentu ozdobiona jest freskami Giorettiego, Carboniego i Ciro Ferrittiego.
  • Plac Ratuszowy 
  • Zamek Rocca Maggiore – zachowały się tylko ruiny zamku wybudowanego przez księcia Spoleto
  • Bazylika Santa Maria degli Angeli (Bazylika Matki Bożej Anielskiej)
  • Kościół św. Damiana 
  • Pustelnia Carceri – położona jest na stoku góry Subasio. Jest to miejsce podarowane przez benedyktynów św. Franciszkowi, w którym często przebywał w grocie położonej poniżej kościoła. W Grocie św. Franciszka zachowało się jego kamienne łoże, w drugiej części (Grota została podzielona po śmierci Franciszka na dwie części) umieszczony jest krzyż pochodzący z XV w.. Obok płynącego w pobliżu strumyka rośnie dąb nazywany "Drzewem Ptaków", siadały bowiem na nim ptaki, z którymi rozmawiał św. Franciszek.
  • Rivotorto – znajdujący się tu kościół został zbudowany w miejscu powstania pierwszego zakonu założonego przez św. Franciszka, który zamieszkał wraz z swoimi uczniami w niewielkich chatach nad strumieniem. Został on odbudowany w stylu neogotyckim. Jego wnętrza kryją w sobie ubogie chatki.

2 komentarze:

Magdalena pisze...

Bardzo mi się podoba

KASIA pisze...

byłam w Asyżu w sierpniu, hmmm, dwa lata temu? było strasznie gorąco, tłumy turystów, a nocą...! też tłumy turystów w kafejkach! ale już można było oddychać! miejsce piękne, kamienne, wąskie uliczki, kaskady kwiatów, małe sklepiki, średniowieczna atmosfera...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...