sobota, 18 czerwca 2011

216. USA

Statua Wolności (Statue Of Liberty) właściwie nosi nazwę Wolność Opromieniająca Świat (Liberty Enlightening the World) jest darem narodu francuskiego, upamiętniającym przymierze obu narodów w walce o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Wzniesiona w latach 1884-1886 znajduje się na Wyspie Wolności w mieście Nowy Jork u ujścia rzeki Hudson. W 1924 uznany za narodowy pomnik USA, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1984 Pomnik, utrzymany jest w stylu neoklasycyzmu realistycznego, zrobiony został ręką francuskiego rzeźbiarza Frédérica Auguste'a Bartholdiego. Przedstawia postać kobiecą trzymającą w prawej dłoni pochodnię, a w lewej tablicę na której umieszczona jest data uzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone. Wyryte jest dokładnie: JULY IV MDCCLXXVI (4 lipca 1776). Na koncepcję Statuy Wolności miał wpływ obraz Eugène Delacroix – Wolność wiodąca lud na barykady, a jej twarzy Bartholdi nadał rysy własnej matki, lecz ciało "odebrał" swojej kochance. Podstawa pomnika stoi na XIX-wiecznym, gwiezdno-kształtnym forcie Wood. Jest własnością federalną administrowaną przez National Park Service i znajduje się na terenie objętym jurysdykcją stanu Nowy Jork. Wysokość statuy wraz z cokołem wynosi 93 metry. Sam piedestał ma wysokość 47 metrów. Posąg Statuy Wolności skonstruowany jest z miedzi, dlatego też pierwotnie Statua Wolności była koloru miedzianego. W wyniku korozji atmosferycznej miedzi, jej powłoka okryła się patyną, przez co uzyskała obecny kolor w odcieniu zielonego.

3 komentarze:

Radosiewka pisze...

Dopiero wczoraj odkryłam postcrossing ale już jestem tym zafascynowana i szykuję moje pierwszych pięć pocztówek:D I n pewno będę odwiedzała Twój blog, żeby zobaczyć, jakie pocztówki dostałaś:)

Ania pisze...

Bardzo fajna pocztówka. Historia Statuy jest rzeczywiście bardzo ciekawa i szczerze mówiąc, gdyby nie Twój post, to zapewne długo bym jej jeszcze nie znała.

Petitek79 pisze...

No to nie wiedziałem że jej kolor to wynik korozji miedzi. Fajna ciekawostka dla mnie!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...