czwartek, 9 czerwca 2011

213. Tajwan

Taipei 101 to jeden z najwyższych budynków na świecie. W przybliżeniu (bo zależy tutaj od źródła) ma 510 m - wydaje się "malutki" ;) Ma 101 kondygnacji nad ziemią i 5 podziemnych.
Projekt wieży opiera , się na liczbie 8, która jest szczęśliwym numerem w tradycyjnej, chińskiej kulturze. Wieżowiec składa się z ośmiu segmentów, a każdy segment z ośmiu pięter. Powtarzające się segmenty przypominają łodygę bambusa lub pagodę. Na każdym boku wieżowca znajduje się koło, które symbolizuje monetę i nawiązuje do charakteru oraz przeznaczenia budowli. TAIPEI rozwinięto jako akronim: "Technology, Art, Innovation, People, Environment, Identity" (Technologia, Sztuka, Innowacja, Ludzie, Środowisko, Tożsamość). Hasła te mają stanowić esencję tego, czym i dla kogo jest wieżowiec
Nazwa wieży nawiązuje nie tylko do liczby jej pięter, lecz także do położenia budynku w dzielnicy międzynarodowego biznesu w Tajpej (posiada ona kod pocztowy zawierający liczbę 101).
Właścicielem Taipei 101 jest Taipei Financial Center Corporation, zarządza nim zaś zagraniczna filia Urban Retail Properties Corporation, firmy mającej swą siedzibę w Chicago. Pełna nazwa wieżowca, Taipei World Financial Center, stanowi pochodną nazwy właściciela. W języku chińskim nazwa brzmi dosłownie Taipei International Financial Center.
A z ciekawostek... Aby umyć wszystkie 17 tysięcy okien budynku, robotnicy pracują na specjalnie zaprojektowanych gondolach zawieszeni po zewnętrznej stronie elewacji. Oczyszczenie całej powierzchni elewacji zajmuje czterem dwuosobowym ekipom robotników 3 miesiące. Zadanie to jest tak duże, że gdy tylko zostanie ukończone, trzeba zacząć je na nowo. To się nazywa syzyfowa praca ;)

1 komentarze:

ville pisze...

O, mam taką samą!
A, nie, stop. Moja siostra ma, nie ja ;) Fajna :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...