piątek, 20 maja 2011

208. Niemcy

Nie wiem, od czego zacząć... ;)

O Hamburgu już pisałam. O tutaj. Co nie zmienia faktu, że taka krótka wzmianka nie oddaje wszystkiego.
Te pocztówki dostałam od PenPala, Roberta.
Hamburg zwany bramą świata lub perłą północy, jest niewątpliwie uroczym miejscem. Jednym z większych miast, znany przede wszystkim z ogromnego portu, który jest sercem miasta, a znajduje się 120 km od linii morza. Przybijają tu statki z całego świata. Hamburg zajmuje pierwsze miejsce w Europie i drugie na świecie (po Hongkongu) w ilości znajdujących się w mieście konsulatów. Swoją siedzibę konsularną ma tu aż 100 państw. Hamburg jest miastem młodym, nowoczesnym, przyjaznym i kosmopolitycznym, który jest jednocześnie pełen kontrastów. Z jednej strony barwna i zarazem najbiedniejsza dzielnica St. Pauli wraz z ulicą Reeperbahn, najbardziej grzeszną milą na świecie. Z drugiej strony porządna i bogata dzielnica Blankenese ze swoimi niezliczonymi willami i pięknymi, pełnymi romantyzmu widokami ze zbocza Łaby i położonych poniżej plaż. Każdy zakątek Hamburga wygląda inaczej, a mimo to wszystko łączy się w jedną, harmonijną całość.
Jeżeli już jesteśmy przy tematyce portów. Roztok (Rostock) - prawie 800-letnie miasto hanzeatyckie, zachował wiele ze swojego pierwotnego uroku i dziś wraz z uzdrowiskiem Warnemünde stanowi ciekawy, urozmaicony krajobrazowo kompleks nadmorski. W ożywionym i otwartym na świat mieście uniwersyteckim i portowym o typowej zabudowie z wypalanej cegły w historycznym centrum wszędzie wyczuwa się bliską obecność morza.

Uznam (Usedom) to wyspa przybrzeżna na Bałtyku na pograniczu Polski i Niemiec, zamykająca od północnego zachodu Zalew Szczeciński. Usedom to miasto w Niemczech, właśnie na wyspie Uznam. Kiedyś była to osada słowiańska, dzisiaj? Piękne miasteczko. Na wyspie Uznam znajdują się miejscowości wypoczynkowe i uzdrowiskowe, m.in. Świnoujście, Seebad Ahlbeck, Seebad Bansin, Seebad Heringsdorf. Znajduje się tu wiele ośrodków wypoczynkowych i sanatoriów. Walory turystyczne podnoszą mola i wieże widokowe. Są doskonałe warunki i infrastruktura do uprawiania turystyki rowerowej. Powstało kilka placów zabaw dla dzieci z miniaturami statków pirackich. To tutaj urodził się i wychował mój penpal.

Ta wodna wieża (wieża ciśnień) jest jedną z wizytówek miasta Lüneburg. Miasto liczy ponad 72.000 mieszkańców. Odznacza się doskonale zachowanym zabytkowym centrum miasta, z głównym placem Am Sande z charakterystyczną ceglaną zabudową. Miasto ma od roku 2007 prawo używania tytułu hanzeatyckie, stąd jego oficjalna nazwa to Hanse- und Universitätstadt Lüneburg (Hanzeatyckie i uniwersyteckie miasto Lüneburg).
A na koniec perełka z koperty, czyli Europa w 3D
I nie, nie wiem dlaczego nie ma Warszawy ;)

2 komentarze:

Petitek79 pisze...

Bardzo podoba mi się to dolne zdjęcie na drugiej kartce z Hamburga- normalnie jak włoska Wenecja!

Cleo. pisze...

Hehe...Warszawa najwyrażniej mało istotna :P

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...