sobota, 23 kwietnia 2011

203. Polska

Pocztówka otrzymana od Mikisa pocztą samochodową.
Co jak co, ale Warszawa, to jedno z miast, które lubię i podziwiam. Przyznaję, że chciałabym mieszkać w Warszawie. Co do samego PKiN to na mnie robi wrażenie. Dlatego lubię go podziwiać, nawet na pocztówkach. Pamiętam widok na Warszawę z wieży. Fantastyczna sprawa :) I robotników o 3 nad ranem, którzy pracowali przy drogach...
A żeby nie było tak sucho - za wikipedią "najwyższy budynek w Polsce, w centrum Warszawy na placu Defilad. Własność miasta stołecznego Warszawy. Obiektem zarządza miejska spółka "Zarząd Pałacu Kultury i Nauki" Sp. z o.o.
Wybudowany w trzy lata i oddany do użytku w 1955. Wzniesiony jako dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego, budynek jest dziełem radzieckiego architekta Lwa Rudniewa, inspirowany jest chicagowskimi i moskiewskimi budowlami. Architektonicznie jest mieszanką art déco, socrealizmu i polskiego historyzmu. Obecnie siedziba wielu firm oraz instytucji użyteczności publicznej, takich jak kina, teatry, księgarnia, kluby sportowe, wyższe uczelnie (m.in. Collegium Civitas), instytucje naukowe oraz władz Polskiej Akademii Nauk.
Organizowane są tu także różnego typu wystawy i targi, m.in. od 1958 Międzynarodowe Targi Książki. Mieści się w nim sala konferencyjno-widowiskowa na 3000 osób (tzw. Sala Kongresowa), Muzeum Techniki, Muzeum Ewolucji PAN oraz Pałac Młodzieży wraz z basenem. Do początku lat dziewięćdziesiątych mieścił się tam Wydział Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego (m.in. piętro 12).
Przed głównym wejściem (od strony ul. Marszałkowskiej) znajdują się dwie rzeźby: Adama Mickiewicza dłuta Stanisława Horno-Popławskiego oraz Mikołaja Kopernika autorstwa Ludwiki Nitschowej."
A czy wiecie, że:
1. Rudniew ze swoim zespołem stworzyli pięć projektów, Polacy wybrali projekt 120-metrowego budynku, lecz ich ambicje były znacznie większe, co pozwoliło im na budowę znacznie większego budynku.
2. Przy budowie brało udział ok. 3 500 robotników rosyjskich, którzy mieszkali w specjalnie dla nich wybudowanym osiedlu z kinem, stołówką, świetlicą i basenem.
3. W czasie budowy w wypadkach przy pracy zginęło 16 Rosjan. W 1956 r. rozpoczęła się seria samobójczych skoków z tarasu na 30. piętrze, najpierw skoczył Francuz, po nim jeszcze skoczyło siedmiu Polaków. Po tych incydentach zdecydowano się na założenie krat.
4. W sylwestrową noc 2000 roku na szczycie Pałacu Kultury odsłonięty został drugi co do wielkości w Europie zegar, jego cztery tarcze mają średnice po 6 metrów. Jest to zarazem najwyżej położony zegar wieżowy na świecie.

3 komentarze:

Pasażerka pisze...

ja tam PKiN lubię i mi się podoba, ale nadal nie mogę odżałować, że Polacy jako dar narodu radzieckiego dla nas wybrali taki budynek zamiast metra. wtedy to byśmy mieli metro z prawdziwego zdarzenia! :)

betkap pisze...

Nie wiedziałam, że ten zegar jest taki ogromny - z dołu tego nie widać;D

Petitek79 pisze...

Tyle razy widziałem na żywo, byłem na tarasie widokowym, jeszcze częściej widziałem na zdjęciach i pocztówkach i teraz dopiero dowiaduję się że na Pałacu jest zegar!!!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...