poniedziałek, 18 czerwca 2012

605. Francja

Mont Saint-Michel (Wzgórze Świętego Michała) to skalista wyspa pływowa w Zatoce Wzgórza Świętego Michała (franc. Baie du Mont Saint-Michel), w południowo-zachodniej Normandii, połączona z kontynentalną Francją groblą długości 1800 metrów.
Na wyspie wzniesione zostało sanktuarium Michała Archanioła. Oryginalna nazwa sanktuarium to po łacinie Mons Sancti Michaeli in periculo mari (Wzgórze Świętego Michała w niebezpiecznym morzu) lub Mont Saint-Michel au péril de la mer (po francusku).
Obecnie wzgórze Saint-Michel stanowi naturalne centrum gminy Mont-Saint-Michel (w departamencie Manche, w administracyjnym regionie Dolna Normandia).
Architektura sanktuarium oraz zatoka z dużymi pływami morskimi sprawiają, iż jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Normandii. Wg danych gromadzonych w ramach Projet Mont-Saint-Michel miejsce to zwiedza rocznie średnio 3 200 000 osób, co powoduje, że jest to najczęściej poza Paryżem odwiedzana atrakcja turystyczna we Francji. Wiele budowli wyspy zaklasyfikowano jako pomniki historii, a miasto jako całość otrzymało ten przywilej w 1962 roku. Od 1979 roku stanowi część Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.
Jeżeli ktoś chce poczytać więcej, zapraszam na wikipedię.

2 komentarze:

Laura pisze...

Tylko czekałam na Twój powrót i kolejne UNESCO-we cuda :) I nie myliłam się oto jest, kolejna kartka, której Ci zazdroszczę

Pasażerka pisze...

ha, tym razem nie zamarudzę, że znowu cudo, że znowu UNESCO, że nie będę tu wchodzić i w ogóle. bo po pierwsze mam chyba identyczną kartkę, a po drugie - brakowało mi Twoich postów i kartek motywujących do przyćmienia Twojej kolekcji :)*

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...