poniedziałek, 18 czerwca 2012

604. Islandia

Eyjafjallajökull to czynny wulkan (1666 m n.p.m.) w masywie Eyjafjöll w południowej Islandii, położony na zachód od wulkanu Katla w pobliżu lodowca Eyjafjallajökull. Nazwa składa się z trzech słów, które w języku islandzkim oznaczają lodowiec masywu Eyja (nazwa masywu pochodzi z kolei od słowa wyspa). W ciągu ostatnich 1100 lat do erupcji Eyjafjallajökull dochodziło czterokrotnie: w 920, 1612, 1821-1823 i w 2010. W pierwszych trzech przypadkach wkrótce następowała erupcja pobliskiego wulkanu Katla.
Między 3 i 5 kwietnia 2010 r. nastąpiło około 3000 słabych trzęsień ziemi z epicentrum w okolicy wulkanu. Niektóre drgania były odnotowane w pobliskich miastach. Wybuch wulkanu nastąpił 15 kwietnia - miasta Fljótshlíð i Markarfljót zostały ewakuowane. Trzęsienie nie spowodowało ofiar w ludziach, aczkolwiek pył wulkaniczny znacznie zakłócił ruch samolotowy w całej Europie. Co zresztą chyba pamiętamy?
Wulkan ten jest wulkanem podlodowcowym.

2 komentarze:

Pasażerka pisze...

nienawidzę tej nazwy :D a Ty pewnie po rótkim kursie fińskiego (mimo że to zupełnie różne języki) nie masz z nią większych problemów, co?

Karo pisze...

A wiesz... pomału wymówię ją bez problemu ;) Na szybko już nie tak łatwo ^^

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...