piątek, 31 października 2014

722. Hiszpania - UNESCO

Pocztówka otrzymana w maju, wysłana przez Emilkę, przedstawia jeden z dwóch obiektów UNESCO na Teneryfie. Teneryfa sama w sobie piękna, należy do archipelagu Wysp Kanaryjskich, jest integralną częścią Hiszpanii, mimo iż geograficznie należy do Afryki.

Pocztówka przedstawia szczyt wulkaniczny Teide (El Teide), który jest częścią Parku Narodowego Teide.
Nazwa wulkanu pochodzi z języka Guanczów, pierwszych mieszkańców Wysp Kanaryjskich. Tide oznaczało Piekielna Góra, w której żył demon Guayota.
Echeide lub Echeyde jest nazwą, którą ochrzcili Teide aborygeńscy Guanczowie. Według przekazów kronikarskich, Guanczowie uważali górę za miejsce zamieszkiwane przez siły zła, przede wszystkim przez złą postać Guayoty. Według legendy demon Guayota porwał Mageca (boga światła i słońca) i uwięził go pod wulkanem, pogrążając świat w ciemności. Guanczowie błagali najwyższego boga Achamána o pomoc. Achamán zwyciężył Guayotę, zatkał nim wylot krateru i uwolnił Mageca. Od tej pory, kiedy Guayota próbował wydostać się w czasie erupcji wulkanu, Guanczowie palili wielkie ogniska, aby go przestraszyć. Guayota zwykle występował pod postacią czarnego psa, któremu towarzyszyły inne demony.

W 2007 roku park wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Turystyka w tym regionie kwitnie (ale przecież nie ma się czemu dziwić), na terenie parku znajduje się hotel oraz schronisko. Jednak na sam szczyt dostęp jest ograniczony - potrzebne jest specjalne, darmowe zezwolenie.

3 komentarze:

Pocztówki Ag pisze...

Przepiękna pocztówka ;)

kingway pisze...

Bardzo ładna pocztówka :)

Zapraszam do obserwowania mojego bloga:
http://kingway007.blogspot.com/

Aniszon Postcrossing pisze...

śliczna :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...