wtorek, 19 marca 2013

715. Francja

Notre-Dame de Paris – gotycka katedra w Paryżu. Jedna z najbardziej znanych katedr na świecie, między innymi dzięki powieści Dzwonnik z Notre Dame francuskiego pisarza Victora Hugo.
Jej nazwa tłumaczy się jako Nasza Pani i odnosi się do Matki Boskiej. Wzniesiono ją na wyspie na Sekwanie, zwanej Île de la Cité w 4. okręgu Paryża, na śladach po dwóch kościołach powstałych jeszcze w IX wieku. Jej budowa trwała ponad 180 lat (1163-1345).W Katedrze Notre Dame można poznać historię Korony Cierniowej. Paryska świątynia przyciąga tłumy ludzi bez względu na kolor skóry, religii czy wyznania. Znana jest głównie ze względów architektonicznych jako gotyckie dzieło sztuki, natomiast trochę mniej znana jest z tego że to właśnie tutaj znajdują się relikwie Męki Pańskiej - Korona cierniowa i gwoździe, których użyto do ukrzyżowania Pana Jezusa . Korona Cierniowa została sprowadzona do Francji 19 sierpnia 1237 r. przez króla Francji Ludwika IX Świętego. Zadziwiające jest to od kogo głowa państwa francuskiego zakupiła te relikwie.
Co roku, 14 i 15 sierpnia tysiące pielgrzymów bierze udział w uroczystościach Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny. Pielgrzymi z całego świata gromadzą się na brzegu Świętego Bernarda by moc uczestniczyć w procesji maryjnej na Sekwanie wokół wyspy Świętego Ludwika. W procesji bierze udział ok. 5000 wiernych zgromadzonych na 13 statkach wokół srebrnej statuy Matki Bożej z dzieciątkiem. Procesji na statkach towarzyszy śpiew, modlitwy, płonące świece...
Dzień 15 sierpnia jest dniem szczególnym dla kościoła francuskiego, który związany jest ze ślubem złożonym przez króla Francji św. Ludwika o zawierzeniu Francji Maryi i złożonej obietnicy, propagowania w tym wyjątkowym dniu licznych procesji maryjnych. W rok po złożonych ślubach król doczekał się cudownych narodzin syna.

W 2006 roku plac przed Katedrą Notre Dame poświęcono papieżowi Janowi Pawłowi II nadając mu nową nazwę Parvis Notre-Dame - place Jean-Paul II, co oznacza "Dziedziniec Notre-Dame - Plac Jana Pawła II".

Ciekawe informacje znajdziecie tu i tu. Pocztówkę otrzymałam od Eluni z Kanady, która często gęsto raczyła mnie rarytasami. Eluniu, dziękuję :*

3 komentarze:

Luna pisze...

Świetny blog. Obserwuję! :)

Ana pisze...

Przepiękna jest ta pocztówka! Marzę o czymś z Paryża, bo jedną kartkę z Francji już mam, ale z wybrzeża :)

http://trampkowapoczta.blogspot.com/

Agnieszka pisze...

Zdjęcie ładne. Katedra też. Tylko, że trochę tam tłoczno i ciężko znaleźć moment na przemyślenia i podziwianie wnętrza.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...