wtorek, 19 marca 2013

715. Francja

Notre-Dame de Paris – gotycka katedra w Paryżu. Jedna z najbardziej znanych katedr na świecie, między innymi dzięki powieści Dzwonnik z Notre Dame francuskiego pisarza Victora Hugo.
Jej nazwa tłumaczy się jako Nasza Pani i odnosi się do Matki Boskiej. Wzniesiono ją na wyspie na Sekwanie, zwanej Île de la Cité w 4. okręgu Paryża, na śladach po dwóch kościołach powstałych jeszcze w IX wieku. Jej budowa trwała ponad 180 lat (1163-1345).W Katedrze Notre Dame można poznać historię Korony Cierniowej. Paryska świątynia przyciąga tłumy ludzi bez względu na kolor skóry, religii czy wyznania. Znana jest głównie ze względów architektonicznych jako gotyckie dzieło sztuki, natomiast trochę mniej znana jest z tego że to właśnie tutaj znajdują się relikwie Męki Pańskiej - Korona cierniowa i gwoździe, których użyto do ukrzyżowania Pana Jezusa . Korona Cierniowa została sprowadzona do Francji 19 sierpnia 1237 r. przez króla Francji Ludwika IX Świętego. Zadziwiające jest to od kogo głowa państwa francuskiego zakupiła te relikwie.
Co roku, 14 i 15 sierpnia tysiące pielgrzymów bierze udział w uroczystościach Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny. Pielgrzymi z całego świata gromadzą się na brzegu Świętego Bernarda by moc uczestniczyć w procesji maryjnej na Sekwanie wokół wyspy Świętego Ludwika. W procesji bierze udział ok. 5000 wiernych zgromadzonych na 13 statkach wokół srebrnej statuy Matki Bożej z dzieciątkiem. Procesji na statkach towarzyszy śpiew, modlitwy, płonące świece...
Dzień 15 sierpnia jest dniem szczególnym dla kościoła francuskiego, który związany jest ze ślubem złożonym przez króla Francji św. Ludwika o zawierzeniu Francji Maryi i złożonej obietnicy, propagowania w tym wyjątkowym dniu licznych procesji maryjnych. W rok po złożonych ślubach król doczekał się cudownych narodzin syna.

W 2006 roku plac przed Katedrą Notre Dame poświęcono papieżowi Janowi Pawłowi II nadając mu nową nazwę Parvis Notre-Dame - place Jean-Paul II, co oznacza "Dziedziniec Notre-Dame - Plac Jana Pawła II".

Ciekawe informacje znajdziecie tu i tu. Pocztówkę otrzymałam od Eluni z Kanady, która często gęsto raczyła mnie rarytasami. Eluniu, dziękuję :*

714. Włochy

Jedzie pociąg z daleka... Oficjalna pocztówka z Włoch, taka sobie, stara pożółkła, ale gratka dla miłośników motoryzacji i transportu. To fragment wystawy.
Narodowe Muzeum Nauki i Technologii im. Leonarda da Vinci w Mediolanie (Museo nazionale della scienza e della tecnologia Leonardo da Vinci) to muzeum prezentujące wynalazki i osiągnięcia w dziedzinie techniki i nauki na przestrzeni XVI-XX w. oraz posiadające w swych murach salę poświęconą włoskiemu artyście renesansowemu i naukowcowi Leonardowi da Vinci oraz jego wynalazkom.
Większa część zbiorów znajduje się obecnie w zachowanej części klasztoru zwaną "Edificio Monumentale". W muzealnych salach znajduje się ok. 10 000 eksponatów będących oryginalnymi urządzeniami lub ich replikami. Muzeum zajmuje 23 000 m² powierzchni na ogólnej powierzchni przestrzeni 40 000 m².
Eksponaty muzealne opowiadają historię nauki i techniki w wielu przestrzeniach; od modeli ukazujących geniusz Leonarda da Vinci, do przyrządów pomiarowych wszechświata, od pierwszych urządzeń zapisujących i odtwarzających dźwięk, mowę do nowoczesnych instrumentów telekomunikacyjnych. W zbiorach znajdują się również pierwsze silniki czy środki transportu.
Narodowe Muzeum Nauki i Technologii im. Leonarda da Vinci w Mediolanie jest jednym z najważniejszym muzeum techniki i nauki na świecie.

713. Białoruś

Jak ja nie lubię kartek z Białorusi. Tego typu. I bądź mądry i zgaduj co to jest, bo jedyny wynik odsyła do innego kościółka.

712. Holandia

Marzą mi się wakacje. Takie rodzinne domki na holenderskiej plaży są fajne. Bardzo marzą mi się wakacje. Od tego wszystkiego...

711. Białoruś


sobota, 9 marca 2013

710. Irlandia

Kartka sentymentalna. Chociaż nie byłam, dostałam od kogoś, kto jest dla mnie ważny.
Kartka, która zarówno mnie cieszy, jak i smuci, która wywołuje uśmiech i łzy jednocześnie.
Kartka i wiadomość, niby nic, niby tylko kilka słów...

Dziękuję.

709. Meksyk

Chapala to największe słodkowodne jezioro w Meksyku, położone w zachodniej części kraju, 45 km na południowy wschód od Guadalajary.
Na brzegach jeziora znajdują się liczne ośrodki wypoczynkowe. Ze względu na niewłaściwą gospodarkę wodną i wycinanie okolicznych lasów jezioro jest zagrożone wysychaniem i jego powierzchnia się zmniejsza. Wg informacji na pocztówce ma 80km długości i 38km szerokości.
Irma, która przesłała mi tę pocztówkę, napisała że zarówno jezioro jak i miasto o tej samej nazwie (nad jeziorem), to idealne miejsce dla amerykańskich i kanadyjskich turystów. 
 Istnieje kilka teorii na temat pochodzenia nazwy miasta, najbardziej prawdopodobna jest ta, iż pochodzi ona od Chapalac - ostatniego wodza nahuatl (tubylcy).

708. Brazylia - UNESCO

Kartka pochodzi z wymiany, z RRa, co mnie bardzo ucieszyło.
Diamantina to miasto we wschodniej Brazylii, w stanie Minas Gerais, w górach Serra do Espinhaço.
Miasto było ważnym ośrodkiem handlowym i górniczym. Wydobywano tutaj złoto i diamenty (stąd wzięła się jego nazwa). Obecnie znajduje się tutaj muzeum diamentów. W 1999 zabytkowe centrum miasta, w którym zachowały się barokowe zabytki architektury kolonialnej, zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Z Diamantiny pochodził prezydent Brazylii Juscelino Kubitschek de Oliveira.

707. Polska

Świeradów-Zdrój to miasto i gmina uzdrowiskowa w województwie dolnośląskim. Położony jest na wysokości 450-710 m n.p.m. w Górach Izerskich, w dolinie rzeki Kwisy (w tzw. Obniżeniu Świeradowskim), oddzielającym Wysoki Grzbiet na południu od Kamienickiego Grzbietu na północy. Po włączeniu Czerniawy-Zdroju obejmuje również dolinę Czarnego Potoku, a również wychodzi nieco na Pogórze Izerskie.

Unikatowy, podgórski klimat, sieć szlaków turystycznych i rowerowych, zasoby naturalnych surowców leczniczych: wody mineralne, wody radonowe, złoża borowiny umożliwiające leczenie chorób reumatycznych i narządów ruchu, przyciągają turystów i kuracjuszy od XVII wieku. Nazywane jest perłą uzdrowisk dolnośląskich.
O wyjątkowości tych miejsc stanowią: najdłuższa na Dolnym Śląsku hala spacerowa, egzotyczna roślinność, promenada spacerowa, tarasy, sztuczna grota oraz galeria widokowa na wieży z zegarem.
Tutejsze wody lecznicze – radoczynne szczawy, o różnym stopniu zmineralizowania, używane zarówno do picia, jak i do kąpieli oraz okłady borowinowe, leczą przede wszystkim choroby reumatyczne, narządów ruchu, układu krążenia oraz choroby ginekologiczne.

706. Rosja

Metro moskiewskie to system kolei miejskiej, głównie podziemnej, zlokalizowany w stolicy Rosji- Moskwie, liczący łącznie 313,7 km długości i składający się z 12 linii na których znajduje się 188 stacji. Jest najbardziej obciążonym metrem Europy, a także na świecie. Do metra w Moskwie wsiadają codziennie 2.392.200 pasażerów (2002).
Metro moskiewskie wyróżniają przede wszystkim stacje, których część uważana jest za wzorcowy przykład architektury socrealizmu, wnętrza stacji przypominają pałace, pod sufitami wiszą misterne żyrandole. Linia Sokolniczeska, przed 1990 Kirowsko-Frunzenskaja to pierwsza linia metra moskiewskiego oddana do użytku 15 maja 1935. Linia ma długość 26,2 km i liczy 19 stacji. Biegnie od północnego wschodu do południowego zachodu miasta. Na pocztówce widzimy Komsomolskaja. To stacja moskiewskiego metra na linii Sokolniczeskiej. Zaprojektowana przez D. Czeczulina i A. Tarchowa, jest stacją płytko położoną ze sklepieniem opartym na kolumnach. Otwarta wraz z pierwszą nitką moskiewskiego metra 15 maja 1935.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...