wtorek, 10 lipca 2012

612. Korea Południowa - UNESCO

Doczekałam się wreszcie swojej pierwszej oficjalne kartki z Korei Południowej. I to nie byle jakiej, bo od razu z obiektem UNESCO!. Moja kolekcja ciągle się powiększa. Czedżu to największa wyspa Korei Południowej i jednocześnie najmniejsza z jej prowincji. Wyspa położona jest w Cieśninie Koreańskiej, na południowy wschód od wybrzeża Korei. W 2007 roku wpisano ją na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Czedżu to wyspa pochodzenia wulkanicznego. Centralny wulkan Halla-san, 1950 m n.p.m., jest też najwyższym szczytem całej Korei Południowej. Wyspa uformowała się miliony lat temu przez erupcje wulkanów. Klimat na wyspie jest subtropikalny, cieplejszy od pozostałej części Korei. Połowa lata jest deszczowa, zimy są przeważnie suche. Ze względu na izolację wyspy przez wieki, ludność Cheju rozwinęła swoją odrębną od koreańskiej kulturę. Istnieją tutaj tysiące lokalnych legend, interesująca jest też unikatowa rzeźba "kamienny dziadek", wykonana z bloku lawy. Na pewno warto też obejrzeć wodospad Jeongbang zlokalizowany w pobliżu oceanu. Według lokalnych podań pod wodospadem znajdowało się leże groźnego smoka. Popularne wśród turystów jest również zwiedzanie jaskiń, których na wyspie jest sporo. Jedną z najpiękniejszych jest jaskinia Micheon i Manjang (z fantazyjnymi formacjami ukształtowanymi przez zastygłą lawę). Koniecznie trzeba też zajrzeć do miejsc, w których niegdyś nauczano filozofii konfucjańskiej, np. Jeonguihyanggyo.
O samej wyspie znalazłam dwa ciekawe artykuły, które warto przeczytać:
"Wyspa Jeju: wąż w raju" oraz "Island of the Gods"

3 komentarze:

Cleo. pisze...

Zazdroszczę nabytku!

Petitek79 pisze...

Ojej, ta Korea to taka rzadkość!

Laura pisze...

Ale cudowna! A ja dostałam Koreę, która nawet nie jest kartką... a tak się ucieszyłam na widok nowego ID, a to się nawet do rejestracji nie nadaje :( Zazdroszczę tej kartki

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...