piątek, 27 lipca 2012

613. USA - UNESCO

Ostatnio nie mam czasu, ani chęci (przyznaję) żeby cokolwiek tutaj wrzucać. Ale jakoś tak.. przyszły kartki swapowe, w związku z czym moja kolekcja UNESCO powiększyła się.
Któż nie zna tego widoku, który prezentuję? Marzenie wielu... Park Narodowy Wielkiego Kanionu położony jest w hrabstwach Coconino i Mohave w północnej części stanu Arizona w USA. Został utworzony w 1919 roku i jest jednym z najstarszych parków narodowych w tym kraju. Całkowita powierzchnia parku wynosi 4 926,66 km² (1 902 mil²). Swoim terenem obejmuje Wielki Kanion Kolorado – przełom rzeki Kolorado, uważany za jeden z naturalnych cudów świata. Region wokół Wielkiego Kanionu Kolorado został po raz pierwszy objęty ochroną federalną decyzją prezydenta Benjamina Harrisona z 20 listopada 1893 roku, który ustanowił w tym regionie rezerwat leśny. Prezydent Theodore Roosevelt 11 stycznia 1908 roku ze względu na "niezwykłe znaczenie naukowe, jako największego naturalnego kanionu w Stanach Zjednoczonych" ustanowił w tym miejscu pomnik narodowy pod nazwą Grand Canyon National Monument. Ponad dekadę później, 26 lutego 1919 roku Kongres przekształcił pomnik w park narodowy. Prezydent Herbert Hoover chcąc powiększyć obszar objęty ochroną 22 grudnia 1932 roku ponownie ustanowił Grand Canyon National Monument jako pomnik narodowy graniczący z istniejącym parkiem. Z kolei w 1975 roku podwojono powierzchnię Parku Narodowego Wielkiego Kanionu włączając do niego drugi pomnik narodowy Grand Canyon National Monument. W 1979 roku park wpisano na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Podróżni zainteresowani tymi terenami powinni kierować się na drogę nr 64. Mówi się, że kto nie widział Wielkiego Kanionu, ten nigdy nie poznał Ameryki. Tej właściwej, dzikiej, pierwotnej Ameryki, której naturalne cuda onieśmielają. W samym parku żyje wiele rozmaitych zwierząt, przewagę stanowią ptaki. W świecie roślinnym dominują rośliny naczyniowe. Aby dotrzeć do kanionu, można wybrać jeden z dwóch szlaków: krótszy, na którym można częściej znaleźć wodę, ale za to bardziej stromy, oraz dłuższy, łagodniejszy i oferujący niezapomniane widoki. Chętni do zwiedzenia kanionu muszą przygotować się na wiele niespodzianek, w tym skoki temperatury. Na dole często temperatura sięga ponad 40 stopni C i to w cieniu, dlatego niektórzy do przebycia tej trasy wykorzystują zwierzęta juczne. W pobliżu znajduje się schronisko. By nocować w samym kanionie, należy posiadać zezwolenie strażników. Chętni mogą także zwiedzić park, korzystając z samolotów, które startują z pobliskiej miejscowości.
Ze swojej strony mogę polecić te artykuły. Więcej informacji, ale jeszcze więcej zdjęć!
klik, klik, klik, klik,

wtorek, 10 lipca 2012

612. Korea Południowa - UNESCO

Doczekałam się wreszcie swojej pierwszej oficjalne kartki z Korei Południowej. I to nie byle jakiej, bo od razu z obiektem UNESCO!. Moja kolekcja ciągle się powiększa. Czedżu to największa wyspa Korei Południowej i jednocześnie najmniejsza z jej prowincji. Wyspa położona jest w Cieśninie Koreańskiej, na południowy wschód od wybrzeża Korei. W 2007 roku wpisano ją na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Czedżu to wyspa pochodzenia wulkanicznego. Centralny wulkan Halla-san, 1950 m n.p.m., jest też najwyższym szczytem całej Korei Południowej. Wyspa uformowała się miliony lat temu przez erupcje wulkanów. Klimat na wyspie jest subtropikalny, cieplejszy od pozostałej części Korei. Połowa lata jest deszczowa, zimy są przeważnie suche. Ze względu na izolację wyspy przez wieki, ludność Cheju rozwinęła swoją odrębną od koreańskiej kulturę. Istnieją tutaj tysiące lokalnych legend, interesująca jest też unikatowa rzeźba "kamienny dziadek", wykonana z bloku lawy. Na pewno warto też obejrzeć wodospad Jeongbang zlokalizowany w pobliżu oceanu. Według lokalnych podań pod wodospadem znajdowało się leże groźnego smoka. Popularne wśród turystów jest również zwiedzanie jaskiń, których na wyspie jest sporo. Jedną z najpiękniejszych jest jaskinia Micheon i Manjang (z fantazyjnymi formacjami ukształtowanymi przez zastygłą lawę). Koniecznie trzeba też zajrzeć do miejsc, w których niegdyś nauczano filozofii konfucjańskiej, np. Jeonguihyanggyo.
O samej wyspie znalazłam dwa ciekawe artykuły, które warto przeczytać:
"Wyspa Jeju: wąż w raju" oraz "Island of the Gods"
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...