środa, 28 listopada 2012

622. Finlandia

Uwielbiam takie pocztówki, są śliczne. Uwielbiam też dostawać pocztówki z miejsc, w których byłam. A to miejsce poznaję. Ta grafika jest autorstwa Kimmo Pälikkö urodzonego w Helsinkach, fińskiego artysty. Jest znany w Finlandii m.in ze swoich pocztówek i grafik. Takich jak ta, którą dostałam.
Helsinki to stolica i największe miasto w Finlandii i musicie mi uwierzyć na słowo - jest piękne! Zadbane, czyste, kolorowe.
Mały rys historyczny..: Na terenie dzisiejszych Helsinek już w XV wieku istniała niewielka osada. Właściwe miasto zostało założone w 1550 roku przez króla Gustawa Wazę. Stało się ono ważnym ośrodkiem handlu. W 1640 roku główne centrum miasta zostało przeniesione na obecne miejsce. Często niszczone przez Rosjan w czasie wojen ze Szwecją. W 1710 roku wybuchła niewielka epidemia. W XVIII wieku nastąpił przyspieszony rozwój miasta. W 1748 roku wybudowano twierdzę Suomenlinna. W 1809 Finlandia stała się częścią Rosji. W celu zmniejszenia wpływów szwedzkich w Finlandii car chciał przenieść stolicę z Turku do Helsinek. Po wielkim pożarze w 1812 roku miasto zostało stolicą kraju. Helsinki zaczęto rozbudowywać na wzór rosyjskiego Petersburga. Wtedy powstało mnóstwo instytucji i budynków klasycystycznych, rozwinął się przemysł. W 1870 roku zbudowano pierwszą linię kolejową. W 1918 roku Helsinki stały się miejscem starć fińskiej wojny domowej pomiędzy komunistami i ich przeciwnikami. W tym samym roku Helsinki stały się stolicą niepodległej Finlandii. Po II wojnie światowej nastąpił bardzo szybki rozwój miasta. W 1952 roku było gospodarzem letnich igrzysk olimpijskich. W 1972 roku podpisano tam traktat KBWE. Miasto stało się modne, a dziś jest jedną z 9 stolic kulturalnych Europy. Po krótkim kryzysie gospodarczym na początku lat 90. XX wieku, miasto powtórnie zaczęło się rozwijać.
Niestety, miasto widziałam przez krótki okres czasu, nie zdążyłam go obejrzeć dokładniej, ale obiecałam sobie, że kiedyś tam wrócę...

niedziela, 4 listopada 2012

621. Wielka Brytania - Anglia

Kartka otrzymana w ramach tagu RRa sześciomiesięcznego luty-lipiec od natenczas. Przedstawia plażę u wybrzeży Devonu, konkretniej plażę w jednej z dzielnic Torquay.
Torquay liczy ok. 63 tys. mieszkańców. Jest to ośrodek turystyczny datujący swą popularność na początki XIX wieku dzięki korzystnemu położeniu na Półwyspie Kornwalijskim, najcieplejszej części Wysp Brytyjskich. Łagodzący wpływ Prądu Zatokowego umożliwia sprowadzanie z Australii roślin tropikalnych, co czyni z miasta namiastkę kurortów Lazurowego Wybrzeża (zdaniem Brytyjczyków, dla obcokrajowców to kwestia dość dyskusyjna.) W historii Anglii Torquay zapisało się dwukrotnie. W 1689 roku w okolicach lądował Wilhelm Orański, stąd rozpoczął swój marsz po koronę. W 1890 roku w mieście urodziła się Agatha Christie. Poświęcone jej muzeum przyciąga tysiące turystów z całego świata.
Devon jest hrabstwem o profilu rolniczo-przemysłowym, z dużym udziałem turystyki w gospodarce regionu. Największym miastem jest Plymouth, będący jednym z dwóch miast w hrabstwie (obok Exeteru) posiadających status city, zlokalizowany na południowo-zachodnim krańcu hrabstwa. Kolejnym większym ośrodkiem miejskim jest konurbacja Torbay na południowym wybrzeżu, w skład której wchodzą miasta Torquay, Paignton i Brixham, będąca ważnym ośrodkiem turystycznym.
Na terenie hrabstwa znajdują się dwa parki narodowe – Dartmoor oraz Exmoor, a także wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO fragment wybrzeża zwany Jurassic Coast, którego niestety jeszcze w swojej kolekcji nie posiadam. Może kiedyś...

620. Słowenia

Kocham górskie pocztówki. Tym razem prezentuję swapową Słowenię i Alpy Julijskie.
Alpy Julijskie to część Alp Wapiennych. Ograniczone są od północy doliną Sawy, a na zachodzie dolinami Tagliamento i Felli. Od Alp Karnickich oddziela je rejon Pontebba-Tarvisio.
Najwyższym szczytem Alp Julijskich jest Triglav (2864 m n.p.m.), niestety nie mam go na pocztówce.
Na ich terenie rozwinęła się gospodarka leśna, hodowla i przede wszystkim turystyka. Najważniejsze ośrodki sportów narciarskich znajdują się w miejscowościach Planica i Bled w Słowenii oraz Valbruna we Włoszech.
Znaczna część Alp Julijskich po stronie słoweńskiej objęta jest ochroną w ramach Triglavskiego Parku Narodowego.
Przełęcz Vršič to przełęcz położona na wysokości 1611 m n.p.m. Leży północno zachodniej części Słowenii. Przebiegająca przez nią droga łączy Kranjską Gorę na północy z miejscowością Trenta na południu. Z przełęczy mamy widok na Pristojnik (2547m) oraz Mostrovke (2332m). Już niedługo zima, kurorty, zjazdy narciarskie i skoki. Chciałabym tam być...
Dodatkowo, tutaj ciekawe linki dotyczące tej części Alp, kto ma ochotę - zapraszam:
Alpy Julijskie
Słowenia - Alpy i masyw Triglawa
Triglav
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...