piątek, 30 września 2011

243. Indonezja

Ukryte pośród mglistych wulkanicznych wzgórz, na wysokości ponad 2000 metrów nie czyni z Telaga Warna (Kolorowe Jezioro) niegościnnego miejsca. Piękno i tajemniczość tego jeziora przyciągnie każdego, kto odwiedza płaskowyż Dieng. Samo Dieng jest warte zobaczenia - kompleks czynnych wulkanów w środkowej części Jawy, jeziora wulkaniczne i zapach siarki, a jednak miejsce to jest 'małym rajem'. Ostatnia erupcja wulkanu miała tutaj miejsce w 2005 roku.


Piękne. Jak oglądam zdjęcia, to woda ma taki czysty i krystaliczny niebieski kolor. Może kiedyś udam się do Indonezji? Wtedy to miejsce będzie obowiązkowe do zobaczenia. Ach i jeszcze znaczki.

środa, 28 września 2011

242. Austria

Bardzo podoba mi się ta kartka, pomimo, że typowo austriacka nie jest ;) ale góry to góry :)

Krywań to symbol i narodowa góra Słowacji - umieszczona w godle tego państwa, pełni taką samą rolę, jak u nas Giewont. Ta góra (2494 m. n.p.m.) jest charakterystycznym, wyniosłym szczytem w zachodniej części Wysokich Tatr, wznoszącym się na końcu długiego grzebienia krywańskiej rosochy, która początek bierze z głównego grzebienia Tatr z Czubriny. Na szczyt jako pierwsi bez cienia wątpliwości weszli nieznani hawiari. Natomiast wejście A. Czirbesza, protestanckiego pastora i przyrodnika ze Spiskiej Nowej Wsi w roku 1772 należy uważać za pierwsze, pisemnie potwierdzone, wejście. Na Krywań weszli znani badacze Tatr, np. angielski podróżnik Robert Townson (1793), francuski przyrodnik Belsazar Hacquet (1794), polski geolog Stanisław Staszic (1805) albo szwedzki botanik Goran Wahlenberg (1813). Pierwszego wejścia podczas zimy dokonał w roku 1884 Theodor Wundt i przewodnik J. Horvay. Wiadomo także o zdobyciu Krywania przez króla saskiego Fryderyka Augusta II w dniu 20 sierpnia 1840. Rok później taternicy węgierscy umieścili na szczycie obelisk, który przetrwał do 1861.
Krzyż na szczycie góry to symbol niepodległej Słowacji. Góra ma swoje miejsce w hymnie narodowym, a od 1 stycznia 2009 r. znajduje się na słowackich monetach o nominale 1, 2 i 5 eurocentów.

Dodatkowo otrzymałam herbatkę. Właśnie. Na stronie producenta cieżko znaleźć cokolwiek o niej, nie wiem co, gdzie i jak, ale... zaryzykuję i sobie spróbuję, bo pachnie rewelacyjnie!

O, a takie znaczki dostałam :)

poniedziałek, 26 września 2011

241. Malezja

Dzisiaj będzie całkiem krótko. To moja pierwsza oficjalna Malezja.
Opis kartki:
"The simple pleasures of sea, sky and sand make Tioman Island in Pahang a perfect holiday for the weary traveller"

Z chęcią wygrzałabym tam swoje kości.

czwartek, 22 września 2011

240. Finlandia

Czuć, że zbliża się jesień. W Nivali poranne przymrozki.
A ja dzisiaj zamiast opisać Finlandię, zacytuję jej słynne przysłowia

"Być kochanym to czuć, jak promienie słoneczne padają na ciebie z każdej strony."

"Dobre dziewczęta, grzeczne córki: skąd się więc biorą wredne baby?"

"Gdy Bóg tworzył świat, zapomniał oddzielić w Suomi wodę od ziemi."

" Ze słów mostu nie zbudujesz – do tego potrzebne jest drewno."

wtorek, 20 września 2011

239. Szwecja

Sztokholm, stolica Szwecji, położony jest na 14 wyspach. Z tego powodu często nazywany jest "Wenecją Północy"
Niektórzy badacze wywodzą nazwę miasta od stock - pień, pal, belka i holme - wyspa, wysepka. W mieście jest ok. 70 muzeów, z których najczęściej odwiedzane są Muzeum Okrętu Vasa i Skansen na Djurgården. Miasto po raz pierwszy pojawia się w staroskandynawskich sagach jako Agnafit, i jest łączone z mitologicznym królem szwedzkim, Agne. Rozwój miasta rozpoczął się w XIII wieku od części zwanej dzisiaj Gamla Stan - Stare Miasto, które możemy zobaczyć na pocztówce.
Na Gamla Stan znajduje się, ukończony w roku 1754, rokokowo-gustawiański murowany Pałac Królewski, wybudowany po wielkim pożarze, jaki zniszczył niemal całe drewniane wówczas Stare Miasto. Na terenie Sztokholmu znajdują się trzy obiekty wpisane na Światową Listę Dziedzictwa Narodowego UNESCO: Drottningholm (rezydencja królewska), Skogskyrkogarden (zabytkowy cmentarz), a także Hovgarden (najstarsza szwedzka osada, datowana na VIII wiek).W Sztokholmie rozgrywane były Letnie Igrzyska Olimpijskie w 1912. Miasto posiada bezpośrednie połączenia promowe do Gdańska, Kłajpedy, Tallina, Rygi, Helsinek (szw. Helsingfors) i Turku (szw. Åbo) oraz Mariehamn na Wyspach Alandzkich. Z tego miasta pochodzi także słynna hollywoodzka aktorka - Greta Garbo.
Pocztówka dotarła zapisana cała po fińsku, bo nadawca pochodzi z Finlandii. Ciesze się!
No i oczywiście jeszcze znaczki! Moje pierwsze znaczki ze Szwecji :)

poniedziałek, 19 września 2011

238. Estonia

Oto pocztówka, którą otrzymałam dzisiaj, co do której mam mieszane uczucia. Nie podoba mi się. Kompletnie.
Ale jest ciekawa, bo pokazuje mi coś, co mnie interesuje, a o czym nie wiedziałam.
W profilu mam napisane, że lubię gotyckie kościoły i katedry. Lubię właśnie ten okres - gotyk.
Użytkownik wysłał mi więc sztukę gotycką Mistrza Teodoryka. Obraz nosi tytuł "St. Vitus" lub "Saint Guy". Niestety, nie znalazłam o nim jakichś szczególnych informacji. Jedynie, że powstał przed 1365 rokiem.
Mistrz Teodoryk był czeskim malarzem, zajmował się głownie gotyckim malarstwem tablicowym. O jego życiu nie wiadomo wiele. Prawdopodobnie pochodził ze Słowacji, był nadwornym malarzem króla od 1359 roku, wykonywał dzieła dla zamku na Hradczanach, jak i dla rezydencji Karola IV Luksemburskiego oraz miejsca przechowywania insygniów koronacyjnych Rzeszy Niemieckiej w Karlstejnie.

czwartek, 15 września 2011

237. Finlandia - Laponia

Dawno nie dostałam na tyle interesującej kartki z Finlandii, że chciałabym ją zaprezentować.
Dobra, ciut kłamię, bo kilka by się znalazło - ale mam lenia i mi się nie chce.
A teraz do rzeczy - dlaczego akurat ta? Bo jest 'blisko' (chociaż to rzecz względna) Nivali. Mąż mój znajduje się ok. 300 km od koła podbiegunowego.
Trochę geografii - Nivala znajduje się jakieś 160 km na południe od Oulu. Ponoć piękne miasto, nie wiem, nigdy nie byłam, nie ocenię. Zdjęcia natomiast Oulu wyglądają tak:

 (zdjęcia z neta)

Dlaczego piszę o Oulu? Bo pocztówka przedstawia dziewiczą Laponię, region Finlandii, który kiedyś był prowincją Oulu, został wydzielony w 1936. Laponia jest piękna, prawda? Najsłynniejsze miasto - Rovaniemi, stolica Laponii i miejsce zamieszkania Świętego Mikołaja. W Laponii dużą wagę przywiązuje się do hodowli reniferów. Śmiałam się kiedyś do męża, że jak przyjadę do niego, znajdę pracę przy dojeniu reniferów.. a może zacznę polować na białe niedźwiedzie? Tak czy siak - Finlandia jest piękna!
Hauskaa päivän jatkoa!

pees - język jest tak cholernie trudny do opanowania, że szok. Jak w każdym kraju jest słowotwórstwo, ale tutaj ta zasada obowiązuje w sposób taki - jedno zdanie w jednym słowie - wystarczy że weźmiesz kilka literek z każdego słowa i zlepisz ze sobą, jak ktoś zna zasady to się 'zorientuje', jak nie - to nie rozszyfruje tego nigdy. Ach... Na szczęście nie spotkałam się na razie z tym, i może się nie spotkam tak szybko :)

poniedziałek, 12 września 2011

236. Macau/Makao

Znaleziona dzisiaj w skrzynce oficjalna kartka z Macau/Makao - Specjalny Region Administracyjny Makau powszechnie znany jako Makau lub Makao – jeden z dwóch specjalnych regionów administracyjnych Chińskiej Republiki Ludowej (drugim regionem jest Hongkong), znajdujący się na wschodnim wybrzeżu Chin. Makau leży po zachodniej stronie estuarium Rzeki Perłowej, graniczy od północy z prowincją Guangdong, natomiast od południa i wschodu otoczone jest wodami Morza Południowochińskiego. Gospodarka opiera się głównie na turystyce i hazardzie, jednak prężnie rozwijają się także niektóre gałęzie przemysłu, m.in. przemysł odzieżowy, elektroniczny, zabawkarski. Makau zalicza się do jednego z najbogatszych regionów na świecie

Co do zabytkowego portu z listy UNESCO:
Makao, bogaty port o strategicznym znaczeniu dla rozwoju handlu międzynarodowego, pozostawał pod zarządem portugalskim od połowy XVI w. do roku 1999, kiedy znalazł się pod wyłączną władzą Chin. Historyczna ulica miasta z portugalskimi i chińskimi rezydencjami, budowlami sakralnymi i gmachami publicznymi, czyni z zabytkowego centrum Makao rzadki przykład miejsca, w którym przez kilka wieków spotykały się estetyczne, kulturalne, architektoniczne i techniczne wpływy Wschodu i Zachodu. Znajdują się tu także forteca i najstarsza w Chinach latarnia morska. Miejsce jest świadectwem jednego z najdłużej trwających spotkań Chin ze światem Zachodu, możliwych dzięki ożywionej międzynarodowej wymianie handlowej.
Cieszę się, bo nie miałabym okazji dostać kartki z takiego regionu. W dodatku 3D, które nie powiem, robi wrażenie (ale zeskanować ładnie się nie da). Podoba mi się :)

poniedziałek, 5 września 2011

235. Czechy

Zamek na Hradczanach, (cz. Pražský hrad) to zamek w Pradze w dzielnicy Hradczany istniejący już od najstarszych dziejów Pragi, dawna siedziba królów czeskich.Można mówić "Praski zamek", można używać samego "Hradczany", a i tak każdy wie o jakie miejsce chodzi.
Nie pamiętam, czy byłam na tym zamku, jak byłam małym dziecięciem, wędrującym po Pradze, lecz niezainteresowanym tym wszystkim. A szkoda. Jedno co można powiedzieć - to monumentalny zespół budowli pałacowych, urzędowych, kościelnych, fortyfikacyjnych i mieszkalnych we wszystkich stylach architektonicznych.
Rozciąga się wokół trzech dziedzińców na powierzchni 45 hektarów. Początkowo był siedzibą czeskich książąt i królów. Od 1918 r. w Zamku Praskim rezyduje Prezydent Państwa. Wzgórze zamkowe odwiedzają tłumy a największe wrażenie na zwiedzających robi Katedra św. Wita. Wspaniały widok na Pragę rozciąga się z tarasu prawie stumetrowej Wielkiej Wieży katedry. Warto poświęcić więcej czasu na zobaczenie wszystkich miejsc i zabytków Zamku Praskiego.
Ja wiem na pewno, że następnym razem będę bardziej zainteresowana tym, gdzie obecnie przebywam ;)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...