środa, 30 marca 2011

202. Niemcy

Magdeburg - miasto średniowiecza, siedziba biskupstwa ewangelickiego jak i katolickiego, oraz miasto Ottona Wielkiego. Można tutaj znaleźć wiele atrakcji i zabytków, gdyż spuścizna cesarza widoczna jest wszędzie. Dodatkowo miasto to szczyci się zielonymi terenami, a najpiękniejszym miejscem może być Elbauenpark na rzece, z najwyższą wieżą drewnianą na świecie, Millenium Tower.
Na pocztówce, widnieje jeden z najsłynniejszych zabytków Magdeburga - Katedra św. Maurycego i św. Katarzyny w Magdeburgu. Dzieje katedry można poczytać tutaj gdyż jest wiele cennych informacji, a ja aż tyle miejsca nie posiadam ;) Nasi sąsiedzi mają naprawdę ciekawe miejsca, które warto zobaczyć. A jak się uda, może i niedługo zobaczę to i ja?
Wiecie, zauważyłam, że jak pocztówka nie przypadnie mi na pierwszy rzut oka, a zaczynam szukać informacji o niej (tj czego dotyczy, co przedstawia, historie), to coraz bardziej mi się podoba.
Tak też było i tym razem. Na pierwszy rzut oka niespecjalna, ale przecież gotyk i historia.. I tak, podoba mi się :)

niedziela, 27 marca 2011

201. Niemcy

Pocztówka, która bardzo podoba się mojemu mężowi. Zresztą i mnie bardzo przypadła do gustu :)
Siegen to niemieckie miasteczko uniwersyteckie o "bogatej historii i wielu zabytkach".
Problem w tym, że zbyt wielu informacji na ten temat na polskich stronach nie znalazłam.
Za to zdjęcia, które znalazłam są... piękne. Piękne miasto, piękne okolice. I tak żałuję, że nie znam niemieckiego, bo z chęcią poczytałabym więcej na temat tego miasta i okolic.
Pierwsza wzmianka historyczna (jako Sigena) pochodzi z 1079 roku, prawa miejskie Siegen uzyskało w 1303 roku. To tutaj urodził się Rubens. Siegen znajduje się na tzw.Trasie Orańskiej liczącej ok. 2400km,wiodącej przez Niemcy i Holandię.W XVII i XVIIIw.było stolicą Księstwa Nassu i siedzibą potężnego rodu,który miał w Europie wielkie wpływy.Siedzibą był położony na pięknym wzgórzu z którego można podziwiać panoramę miasta, zamek Oberes Schloss Siegen o którym pierwsza wzmianka pojawiła się w 1224r.Dzisiaj w Zamku jest Muzeum Siegerland.Na szczególną uwagę zasługuje wystawa oryginalnych dzieł Rubensa,jest ich dużo i są piękne,osobną część wystawy stanowią portrety rodu Oranje-Nassu i inne po nich pamiątki.W zamku możemy obejrzeć oryginalne meble i sprzęty.Dzisiaj miasto Siegen leżące nad rzeką Sieg (dopływ Renu) liczy ok.150 tys.mieszkańców, jest miastem uniwersyteckim i ważnym ośrodkiem przemysłu hutniczego, maszynowego, metalowego, elektrotechnicznego i odzieżowego, ale w niedalekiej przeszłości było także ważnym ośrodkiem przemysłu wydobywczego z uwagi na złoża rud stali i innych metali.W podziemiach Oberes Schloss Znajduje się zaimprowizowana kopalnia. Można tam się przejść chodnikami i sztolniami zobaczyć w jakim znoju pracowali górnicy,jakich urządzeń używali.
Może jak będę w Niemczech (kiedyś), to i to miejsce sobie zobaczę?

czwartek, 24 marca 2011

200. Kanada

Dzisiaj otrzymana Kanada, chciałam napisać coś od siebie, ale ktoś zrobił to lepiej ode mnie, toteż tylko skopiuję opisy :) link

Banff National Park jest najbardziej znanym z parków narodowych w kanadyjskich Górach Skalistych i chyba największą atrakcją turystyczną w Kanadzie, co, niestety, oznacza tłumy ludzi nie tylko w największych miejscowościach, Banff i Lake Louise, ale także na większości szlaków (w sumie ok. 1500 km długości). 
Nieziemsko piękne krajobrazy w pełni jednak zrekompensują wszelkie niedogonności, a jeśli ktoś nie boi się spać pod namiotem i pokonywać pieszo dużych dystansów, może dość łatwo uciec przed tłumem. Jadąc od strony USA lub Calgary, najlepiej skierować się prosto do Banff – mocno skomercjalizowanej miejscowości, w której można się zatrzymać na parę dni, zaopatrzyć w prowiant, po czym udać się w jakieś spokojniejsze miejsce. Pobliskie Lake Louise jest znacznie mniejsze, ale niemal równie ruchliwe, a dodatkowym atutem są piękne okolice i łatwe krótkie szlaki.
Park przecinają dwie popularne i niezwykle malownicze drogi: Bow Valley Parkway z Banff do Lake Louise (zdecydowanie atrakcyjniejsza niż równoległa Hwy 1, czyli autostrada transkanadyjska) oraz znacznie dłuższa Icefields Parkway z Lake Louise do Jasper. Od obu odchodzą krótsze i dłuższe szlaki nad wodospady i jeziorka, do kanionów i punktów widokowych, a na każdym kroku zachwyt budzą majestatyczne góry, rzeki, lodowce i lasy.
Park zaistniał dzięki kolei, ale dziś połączenie ze światem zapewniają mu przede wszystkim nowoczesne drogi. Banff powstało w 1883 r., gdy trzej robotnicy kolejowi natknęli się w okolicy na gorące źródła, zwane dziś Cave and Basin. Nazwa osady wzięła się od szkockiego Banffshire, gdzie urodziło się dwóch z pierwszych udziałowców i dyrektorów Canadian Pacific. Już w dwa lata później rząd utworzył tu rezerwat Hot Springs, powiększony w 1887 r. i przekształcony w Park Rocky Mountains – pierwszy w Kanadzie park narodowy. Za tą decyzją stały również względy ekonomiczne. Finansowana przez władze federalne kolej na gwałt potrzebowała pasażerów i zysków, a malownicze okolice, w których rychło wybudowano pierwsze luksusowe hotele, uznano (i słusznie) za magnes dla masowej klienteli. Samochody wpuszczono do parku dopiero w roku 1916.

Piękne, prawda? Chciałabym tam być :)

środa, 23 marca 2011

199. Holandia - spotkanie postcrosserów, Amsterdam 2011

Pocztówka wysłana przez Mikisa ze spotkania postcrosserów w Amsterdamie. Radość podwójna, bo nie dość, że z podpisami (czyli cenne) to jeszcze z moich favów!
Dziękuję Ci, jesteś wielki!
A teraz będę się gapić i gapić i gapić...

198. Rosja

Oficjalna, latająca żaba. Z Rosji. Uwierzcie mi, że się popłakałam, kiedy zobaczyłam.. to coś.
Na odwrocie tylko "Hello from Russia" i adres...
I jedyny plus - mnóstwo znaczków, ładnych, ale wiecie...  I to pocztówka z Moskwy!

poniedziałek, 21 marca 2011

197. Kazachstan

Moja pierwsza pocztówka z Kazachstanu, prywatna wymiana.
Z jednej strony niby taka sobie, ale z drugiej mi się podoba ;)

Kazachstan to państwo leżące częściowo w Europie (12% powierzchni – tereny na zachód od rzeki Emba) i częściowo w Azji, powstałe w 1991 w wyniku rozpadu Związku Radzieckiego.
Pocztówka przedstawia Biuro "KazMunayGaz" - Narodowej Kampanii Gazu w byłej stolicy - Ałmie.
Ałma Ata czy Ałmaty to główny ośrodek przemysłowy, kulturalny i naukowy Kazachstanu; Akademia Nauk, 12 wyższych uczelni, w tym uniwersytet. Miasto posiada międzynarodowy port lotniczy; kompleks sportowy Medeo, który jest najwyżej położonym lodowiskiem na świecie. Okolice miasta charakteryzują się dużą aktywnością sejsmiczną.

sobota, 19 marca 2011

196. Rosja

Pocztówka z St Petersburga od świeżynki :)
Bardzo ładna :) Chociaż dziewczyna napisała tylko, że St.Petersburg to piękne miasto i ID.
Pocztówka przedstawia widok na Wyspę Wasilijewską
W zamierzeniach Piotra Wielkiego wyspa Wasiljewska miała stanowić administracyjne serce nowej stolicy. Nie stało się tak, ponieważ wyspie stale groziło niebezpieczeństwo powodzi, ponadto trudno się było na nią dostać (pierwszy stały most zbudowano dopiero w 1850 roku). Układ ulic na wyspie odpowiada planowanemu przebiegowi kanałów: biegną one z północy na południe i zwane są liniami (dosłownie, 1-sza linia, 2-ga linia, itd.). Wschodni koniec wyspy nosi nazwę Striełki, niegdyś było to handlowe centrum miasta, dziś jest to przede wszystkim ośrodek nauki. Mieszczą się tam Akademia Nauk, Uniwersytet Petersburski, a także muzea, instytuty i biblioteki, usytuowane w dawnych magazynach i budynkach komory celnej.

wtorek, 15 marca 2011

195. Tajlandia

Znalazłam dzisiaj w skrzynce to cudo. Cudo urlopowe od znajomych (suuuuper :* Dziękuję! ^.^)
Cudo to nosi nazwę Wat Arun - Świątynia Świtu. W dodatku, jest to moja pierwsza kartka z Tajlandii :)

Świątynia Wat Arun bywa określana symbolem Bangkoku. Położona jest na prawym (zachodnim) brzegu rzeki Menam. Do tej przepięknej budowli łatwo można dostać się łodzią ekspresową lub promem. Nazwa „Wat Arun”,  wywodzi się od imienia hinduskiego bóstwa świtu – Aruny. Samo słówko wat oznacza kompleks świątyni-klasztoru, z kilkoma typowymi elementami, wspólnymi dla wielu religijnych budowli buddyjskich. Budowla składa się z jednego głównego prangu (smukła wieża typowa dla architektury Khmerów, o fallicznym kształcie, z eliptyczną kopułą) o wysokości 104 metrów, oraz czterech mniejszych wież, których wysokość wynosi od 80 do 85 metrów. Ściany świątyni udekorowane są tłuczoną porcelaną, pochodzącą z Chin, która używana była jako balast w łodziach krążących między Chinami a Tajlandią. Świątynia Wat Arun powstała w czasach królestwa Ayutthaya (lata 1350-1767), jako Wat Makok. Później, kiedy stolicę państwa przeniesiono do Thonburi, nosiła nazwę Wat Chaeng. W czasach panowania króla Ramy II, który rozpoczął przebudowę świątyni, nazwano ją Wat Arunratchatharam, zaś za króla Ramy IV, który przebudowę skończył – Wat Arunratchawararam. Obecna nazwa jest skrótem tej ostatniej.

Ja chcę to zobaczyć na własne oczęta!!

poniedziałek, 14 marca 2011

194. Polska

Pocztówkę tę dostałam od Pasażerki i Violino, z ich spotkania w Gdańsku w grudniu ubiegłego roku.
Dlaczego wcześniej jej nie wrzuciłam? Zastanawiam się, ale dzisiaj przeglądając pocztówki natrafiłam na kilka, które chciałabym pokazać.

Pocztówka przedstawia przystań przy Targu Rybnym.Tradycja Targu Rybnego w Gdańsku sięga 1343 roku kiedy to został on utworzony na mocy przywileju Wielkiego Mistrza Ludolfa Königa. Już od samego początku istnienia zaopatrywał on mieszkańców ówczesnego Gdańska w świeże ryby oraz wszelkiego rodzaju owoce morza, przy czym Krzyżacy zagwarantowali sobie pierwszeństwo w zakupie najlepszych rybich okazów. Obecnie jest to miejsce odwiedzane przede wszystkim w miesiącach letnich, szczególnie podczas Jarmarku św. Dominika, kiedy znajdują się tutaj stoiska kolekcjonerów i "pchli targ"

Dziękuję dziewczyny!

czwartek, 3 marca 2011

193. Holandia

Pierwszy raz mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że pocztówki z Holandii mnie zachwyciły. Dokładnie, bo dostałam w jednej kopercie dwie.
Ta pierwsza widnieje jako główna, druga w prezencie. Plus herbata.
Takie oficjalne to ja uwielbiam!

To jeszcze trochę słownictwa:
IK VIND THEE LEKKER = I like tea!
IK ZET EEN KOPJE THEE = I make a cup of tea 
I napis na żyrafach: I need some cooling ^^

środa, 2 marca 2011

192. Holandia

Jakiś czas temu dostałam oficjalną Holandię, o której szczerze mówiąc zapomniałam (tzn zarejestrowałam ją od razu) i dzisiaj postanowiłam ją zaprezentować.
Jest to zamek Doornenburg w Holandii z XIII wieku. Zamek znajduje się we wschodniej części Gelderland, w pobliżu wsi Doornenburg. Jest to jeden z największych i najlepiej zachowanych zamków w tym kraju.
Początkowo był to obwarowany dwór (IX w.) o nazwie Villa Dorenburc, dopiero później został przekształcony w zamek. Zamieszkiwany był do XIX wieku. Został prawie całkiem zniszczony w czasie wojny, początkowo uważano, że przez Niemców, ale to Brytyjczycy go zbombardowali. Został odbudowany i aktualnie służy jako tło do seriali telewizyjnych.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...