piątek, 30 lipca 2010

39. Portugalia, Klasztor w Batalha

RR UNESCO
Kartka od Heleny z Portugalii. Przedstawia Klasztor Matki Boskiej Zwycięskiej (Convento de Santa Maria da Vitória), zwany często Klasztorem w Batalha. Klasztor ten to z jeden najwspanialszych przykładów architektury i sztuki gotyku w Portugalii. W roku 1983 wpisany został na listę UNESCO. Budowę zespołu klasztornego zainicjował król Jan I, w podzięce za pomoc Matki Boskiej i zwycięstwo w bitwie pod Aljubarrotą. Budowę rozpoczęto w roku 1385. Trwała blisko 150 lat. Wraz z klasztorem powstała miejscowość Batalha (batalha – bitwa).

38. Białoruś, Pińsk

RR City-viewcards. Pocztówka od Veroniki (Nickey) z Mińska.
Pińsk jest małym, ale ładnym miasteczkiem południu Białorusi. Na pocztówce widać rzekę Pinę oraz Kolegium i kościół jezuitów z 1651 roku (kościół władza radziecka wysadziła w roku 1954). Obecnie w kolegium jest galeria obrazów i szkoła. (to ten kremowy budynek z przodu).
Z Pińskiem związane są takie osoby jak np.: Ryszard Kapuściński, Witold Balcerowicz, Józef Kopeć, Adam Naruszewicz czy Piotr Olewiński.

czwartek, 29 lipca 2010

37. Brazylia - zbiór

Rio de Janeiro w Brazylii.

Salvador, Bahia w Brazylii. Trzecie co do wielkości miasto we wschodniej Brazylii.

Brasilia - stolica Brazylii.

Wszystkie te pocztówki otrzymałam w ramach wymiany z Nelsonem z Brazylii. Nelson urodził się w Rio, mieszka i pracuje w Brasilii, natomiast często podróżuje do Salvadoru.Jestem badzo zadowolona z tej wymiany i bardzo mi się podobają te pocztówki.




36. Kanada, Alberta, Calgary


RR City-viewcards. Kartka od Nikki, z Calgary. Klasyczny obraz miasta, ale mi się podoba. Jest to największe miasto kanadyjskiej prowincji Alberta, leżące na przedgórzu Gór Skalistych nad rzeką Bow.

35. Finlandia, Petäjävesi

RR UNESCO kartka od Niiny. Przedstawia wnętrze drewnianego kościółka w Petäjävesi.Jest to zbór luterański. Drewniany kościół w Petäjävesi został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1994 roku jako przykład tradycyjnego skandynawskiego budownictwa, łączącego renesansowy plan krzyża greckiego z elementami budownictwa gotyckiego.

34. Finlandia, Rauma

RR UNESCO - Rauma to południowo-zachodniej Finlandii. Zabytkowa dzielnica Raumy - stare miasto, została wpisana na listę UNESCO w 1991 roku ze względu na doskonale zachowaną architekturę drewnianą.

33. Holandia, Huizen

Kartka od Thei z Holandii. Thea zaskoczyła mnie, bo uwielbia Polskę i Polskie góry (konkretnie Tatry).
Huizen to małe miasteczko na zachodzie Holandii.

poniedziałek, 26 lipca 2010

32. Holandia, Amserdam

Ta pocztówka pochodzi z RR multiview od  Tessy (Bouncy) z Amsterdamu.
Bardzo mi się podoba.
W Amsterdamie weekend zaczyna się już w czwartek. Amsterdam, ze swoją mnogością kanałów, kafejek i muzeów, jest w stanie zagwarantować każdemu gościowi niezapomniane wrażenia. Kanały dzielą miasto na około 90 wysp, połączonych ze sobą siecią 400 mostów. To miasto tętni życiem, można wypożyczyć rower (jest tutaj mnóstwo szlaków rowerowych) i jeździć, jeździć i jeździć. Rewelacja. Chciałabym tam pojechać!
To miasto łączy historię z nowoczesnością!

31. Niemcy, Lubeka

Pocztówkę tę dostałam od Thomasa z Niemiec. Przedstawia Bramę Holsztyńską w Lubece.

Jest to zbudowana z cegły cała brama, symbol miasta, część średniowiecznych fortyfikacji  Brama to część lubeckiego hanzeatyckiego Starego Miasta, które w 1987 zostało wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Stara część miasta jest zdominowana przez wieże kościelne, stąd też Lubekę nazywano często "Miastem siedmiu wież"

30. USA, Massachusetts, Cape Cod

Jedna z weselszych kartek, jaką otrzymałam. Wysłał mi ją Raymond, który żyje w tej okolicy i uwielbia latarnie morskie.
Cape Cod, przez mieszkańców nazywane "The Cape" to półwysep w kształcie ramienia. Swoją nazwę zawdzięcza dorszom, których w tej okolicy jest po prostu pełno!


Cape Cod jest miejscem wypoczynku, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym. Obszar znany jest z niektórych produktów (żurawin, owoców morza, homarów).
Z Provincetown wyruszają wycieczki w celu obserwacji waleni. Miasto jest także znane jako miejsce wypoczynku gejów i lesbijek.

29. Finlandia, Laponia

Kartka od Andreasa z Finlandii. Przedstawia cudowne światła północnej krainy. Laponia - kraj św. Mikołaja.

Laponia obejmuje obszar trzech państw skandynawskich: Finlandi, Szwecji i Norwegii oraz półwysep Kolski w Rosji.
Laponia ma swoją flagę (symbol walki o własną kulturę, jak i kulturę mieszkańców czterech państw) oraz hymn. I ma także cudowny, niepowtarzalny klimat!

28. Dania, Jellingstenen

Ta pocztówka pochodzi od Christy z Danii i przedstawia jeden z dwóch kamieni runicznych przed wejściem do kościoła w Jelling w Danii.
Pierwszy z nich postawiony został przez króla duńskiego Gorma Starego, a drugi przez jego syna Haralda Sinozębego.

Pocztówka przedstawia głaz tego drugiego Pana. W rzeczywistości nie jest tak kolorowy. [zdjęcie]

Głaz został wzniesiony około roku 965.
W transliteracji napis na kamieniu brzmi: HARALTR KUNUKR BATH KAURUA KUBL THAUSI AFT KURM FATHUR SIN AUK AFT THAURUI MUTHUR SINA, SA HARALTR IAS SAR UAN TANMAURK ALA AUK NURUIAK AUK TANI KARTHI KRISTNA – co oznacza: "Król Harald zlecił postawienie tego pomnika dla Gorma, swego ojca, i Tyry, swojej matki – ten Harald, który rządził Danią i całą Nordią i który uczynił Duńczyków chrześcijanami."

Kamień ten nazywa się często "świadectwem chrztu Danii". Umieszczona na nim najstarsza znaleziona w Danii płaskorzeźba Jezusa Chrystusa drukowana jest dziś na wewnętrznej stronie okładki paszportów duńskich.

27. Białoruś, Музей якуба Коласа

Ten swoisty pomnik na cześć Jakuba Kołasa przysłała mi dziewczyna z Białorusi.RR Multiview. Znajduje się on w Biołorusi, ale gdzie konkretniej to nie wiem, bo chociaż rosyjskiego się uczyłam, to odczytywanie cyrylicy nie idzie mi już tak dobrze ;)

Warto wspomnieć, że Jakub Kołas był to klasyk literatury białoruskiej, poeta i pisarz, działacz narodowy, nauczyciel. Imię Kołasa nosi wiele szkół, placów i ulic na Białorusi. Ulica Jakuba Kołasa znajduje się również w polskim mieście Hajnówka.

środa, 21 lipca 2010

26. Hiszpania, Barcelona

Pocztówka od Kasi! Z Kasią kiedyś pracowałam w Dzienniku Zachodnim, napisała śliczny artykuł o moim ślubie. A teraz przeżywa szczęśliwe chwile z Edu w Katalonii.(też bym tak chciała ;) )
I zadanie. Rozpoznać wszystkie miejsca na pocztówce.

* Sagrada Familia
* Park Guell, Palau (Pałac) Guell
* Kościół Santa Maria del Mar (Św. Maria z Morza)
* Pałac Muzyki Katalońskiej (Palau de la Música Catalana)
Niestety, nie wiem cóż to jest w prawym górnym rogu, więc Kasiu proszę o podpowiedź i czy dobrze zgadłam resztę ;)

Kasiu, dziękuję za śliczną pocztówkę i ja też mam nadzieję, że wyślesz mi ich więcej z przepięknej Katalonii.

25. UK, Worthing

Pocztówka od Claire z UK, Mój pierwszy RR :)
Próbuję rozszyfrować co to za miasteczko. Wiem tylko, że leży w hrabstwie Sussex, na południowym wybrzeżu Anglii, i Claire była tam na wakacjach :)
Oczywiście, jak to w Anglii bywa, jak chcesz się poopalać to musi zacząć padać deszcz :)

24. USA, Cleveland

Kartka od Carol z Cleveland w stanie Ohio w USA.  Przedstawia Festiwal Wolności, coroczną uroczystość obchodzoną 4 lipca - Dzień Niepodległości USA. Uroczystość ta (w Cleveland) odbywa się w Edgewater Park nad jeziorem Erie.

Nie powiem, fajerwerki muszą robić wrażenie, kiedy widać je zarówno na niebie jak i na tafli jeziora.
 Zresztą mają co świętować ;)

Patrząc na pocztówkę i na to co napisała Carol trudno zgadnąć, że wg corocznego rankingu magazynu "Forbes" Cleveland to "najbardziej przygnębiające miasto w USA"

piątek, 16 lipca 2010

23. Brazylia, Rio de Janerio

Piękna Enseada de Botafogo w Rio de Janerio przywędrowała do mnie od Any Luizy :)
Botafogo, to nazwa dzielnicy w Rio. Enseada oznacza plażę.

Plaża jest w kształcie półksięzyca, natomiast wzgórze widoczne na kartce nosi nazwę Pão de Açúcar (Sugar Loaf) czyli Głowa Cukru. 
Nazwę nadali przebywający  niegdyś Portugalczycy. Wzgórze ma 396 m n.p.m i 270 dróg wspinaczkowych.
Sama plaża znajduje się w Zatoce Guanabara nad Atlantykiem.

Z ciekawostek: W Botafogo została nakręcona jedna z wersji teledysku do piosenki Michaela Jacksona "They Don't Care About Us".

środa, 14 lipca 2010

22. USA, Highway of Legends - The Great Stonewall

Pocztówkę tę dostałam od Iana, który żyje w Stonewall, małym miasteczku w stanie Kolorado.
Kartka przedstawia "Legendarną Autostradę". Jest to droga wzdłuż przepięknych, malowniczych szczytów górskich. Moja przedstawia wzgórza Stonewall. Te malownicze "cienkie, pionowe arkusze" formacji skalnych powstały miliony lat temu, kiedy formował się też "Spanish Peak", kiedy to magma (bo to skały magmowe) "pchała" się do góry.
Bardzo ciekawe i malownicze miejsce i zazdroszczę Ianowi, że tam mieszka :)

piątek, 9 lipca 2010

21. Finlandia, Helsinki

Kartka od Eevas z Finlandii, z Helsinek. Kartka to "podziękowanie" na moją pocztówkę. Bardzo miły gest :) Pocztówka przedstawia nocną panoramę stolicy Finlandii.
Helsinki często określa się jako przyjazne, zrelaksowane miasto, a to wszystkie dzięki jego mieszkańcom. Spokojni, życzliwi, pogodni. Specyficzny nastrój miasta można odczuć na placach targowych, ulicach, oraz w centrach rozrywki tj kluby czy kawiarnie. Helsinki leżą nad morzem, są pełne życia, bezpieczne, czyste i funkcjonalne, co zachwyca "młodszych" turystów. Port helsiński przyjmuje największe na świecie statki pasażerskie (transatlantyki), które zatrzymują się tutaj w trakcie swoich rejsów dookoła świata.
 Bajeczne miasto, kolorowe... Może kiedyś do Helsinek zagoszczę i ja?

20. Niemcy, Odenwald - Bergstraße

Kartka z wakacji od Norberta z Niemiec, przedstawia miasta w powiecie Bergstraße, Odenwald natomiast to pasmo górskie. Czyli coś jak nasze Tatry w Małopolsce ;)
Kartka przedstawia ciekawe zabytki w różnych miastach. Heppenheim - miasto w Niemczech i jednocześnie "stolica" Bergstraße, urodził się tutaj Edward Lutczyn i Sebastian Vettel.
Klasztor w Lorsch (dawne opactwo benedyktyńskie) został wpisany na listę UNESCO.

Piękne, zadbane miasta, piękne kolorowe "domki", przyjemnie popatrzeć :)

19. USA

Tę pocztówkę otrzymałam od Kimberly (Kim) z USA, chociaż sama kartka została wysłana z Danii!
Kim swoje korzenie ma w Polsce, i jak napisała, chciałaby kiedyś odwiedzić nasz kraj.

Co do samej kartki, nie powiem, jest pomysłowa. Wywołuje u mnie lekki uśmiech na twarzy, ale także i zamyślenie...

wtorek, 6 lipca 2010

18. USA, Nowy Jork

Kartkę dostałam od Marka z Nowego Jorku (miasta). Tak sobie pomyślałam, że przecież NJ to duże miasto i na bank ma fajne kartki.. To nie dostałam... to.
Wiem, kartka to kartka, ale ta mi się wybitnie nie podoba. Ba! Nawet nie potrafię pojąć tego "dowcipu".
A jeszcze chłopaczek wkurza, bo opowiada jak to cudownie jest na plaży, jak gorąco...
Tylko, żeby przesłać plażę i słoneczko, to już nie ;)

No nic, kolejna kartka w kolekcji...

17. Rosja, Wyspy Sołowieckie

Od Kate z Rosji dostałam kartkę przedstawiającą Kościółek na Wyspach Sołowieckich. Jest to grupa wysp położonych w Zatoce Onega na Morzu Białym, wchodzących w skład obwodu archangielskiego w Rosji. Na największej z wysp (a tych wysp jest bardzo dużo, ponad 100) znajduje się Monastyr Sołowiecki.– stauropigialny rosyjski klasztor prawosławny.W latach 1923-1939 klasztor służył za więzienie polityczne jako Sołowiecki Obóz Robót Przymusowych Specjalnego Przeznaczenia, gdzie zginęło kilkanaście tysięcy ludzi. Posłużył jako prototyp dla systemu Gułag. Pod koniec 1923 w obozie znajdowało się 2557 więźniów, na początku 1931 już 71 800. W kolejnych latach liczba więźniów spadła do 19 tysięcy (1933). W 1937 obóz został zaadaptowany na więzienie NKWD.
Kate napisała mi o "magicznym miejscu" - Sandarmochu. Sandarmoch to uroczysko w lesie niedaleko miasta Miedwieżjegorsk w Republice Karelii w Rosji. W lipcu 1997 r. odnaleziono tam masowe groby ofiar represji z lat 1937 – 1938 r. Na powierzchni około 10 hektarów znaleziono 236 jam (!), w tym miejscu rozstrzelano i pochowano ponad 9500 osób 58 narodowości, w tym Polaków. Byli to więźniowie obozu na Wyspach Sołowieckich, więźniowie pracujący przy budowie Kanału Białomorsko-Bałtyckiego oraz mieszkańcy okolicznych wsi. Wyspy Sołowieckie były świadkiem niesamowitego i niewyobrażalnego terroru. Aktualnie odzyskują swoje "dobre imię", są celem dobrowolnych wycieczek.

W roku 1992 zespół historyczny, kulturalny i naturalny tych wysp został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

16. Niemcy, Klasztor Abtei Gerleve

Benediktiner-Abtei Gerleve lub inaczej pisząc Gerleve Abbey to klasztor benedyktyński. Znajduje się pomiędzy Coesfeld and Billerbeck w Niemczech. Dzieje klasztoru są bużliwe, został założony w 1899 r, pierwszy opat został wyświęcony w 1906r.Mnisi w czasie wojny byli wypędzeni, ale po wojnie wrócili. W pobliżu mieści się nawet cmentarz jeńców wojennych.
Na dzień dzisiejszy Klasztor mieści ok. 44 mnichów, chociaż dane te nie są potwierdzone (dane z 2010r) Wielu z nich zajmuje się pracą naukową. Klasztor można odwiedzać, uczestniczyć w mszach, kursach, seminariach itp. Można tam nawet przenocować. Istnieje także możliwość spędzenia wakacji w pobliżu opactwa.

czwartek, 1 lipca 2010

15. USA, Baltimore

Dzisiaj wyjęłam ze skrzynki kartkę od Kirsten z Baltimore. Baltimore to największe miasto stanu Maryland i liczy sobie 635,815 mieszkańców. Leży ok. 60 km od Waszyngtonu i tworzy z tym miastem "obszar metropolitalny".

Baltimore jest jednym z najbardziej uprzemysłowionych obszarów USA. W mieście zlokalizowany jest przemysł lotniczy, elektromaszynowy, chemiczny, stoczniowy i hutniczy. Port Baltimore, położony w głębi zatoki Chesapeake należy do najbezpieczniejszych w USA.

Miasto posiada 3 uniwersytety, bazę marynarki wojennej, liczne muzea, galerię sztuki, domy i kościoły z XVIII i XIX w. Dumą miasta jest zacumowany w Porcie Wewnętrznym USS Constelation – ostatni zwodowany (1854) żaglowy okręt USA.

Kartka jest prześliczna, bardzo, bardzo mi się podoba. Jednak doszła do mnie trochę uszkodzona, co chyba widać na zdjęciu - ktoś ją poprzekłuwał (porobił dziurki). Co nie zmienia faktu, że Baltimore wydaje się być bardzo sympatycznym miejscem :)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...